Българската икономика ще продължи да нараства и през 2012 г. въпреки дълговата криза в еврозоната. До края на тази година увеличението ще е с умерени темпове независимо от усложнената външна среда. Износът към бързоразвиващите се страни извън ЕС ще играе все по-голяма роля в развитието на България. Това се казва в анализ на МКБ Юнионбанк за развитието на българската икономика до края на тази и през следващата година.
Очакванията за ръста на БВП за тази година са за 2,3%, а за следващата – 3%, според прогнозите на банката. Преките чуждестранни инвестиции ще се увеличат съответно с 2.4% и 4.2%, а инфлацията – 4% и 3.5%.
Ръстът до края на годината ще бъде в пряка връзка с икономическото здраве на основните външнотърговски партньори на страната - Германия, Италия, Румъния, Турция и Гърция. Те формират общо около 46% от износа на страната. От 2010 г. насам се наблюдава и постепенна промяна в географската структурата на българския износ,посочват от банката.
Експортът, ориентиран към старите страни - членки на ЕС, се свива от 50.6% през 2009 г. до 45.6% за 2010 г. В същото време делът на износа ни към страни извън ЕС (Турция, Русия и други азиатски държави) за същия период нараства с 3.9 процентни пункта до 39.1%. Анализът на МКБ Юнионбанк показва, че тенденцията се запазва и през първите месеци на 2011 г. "Това предполага по-голяма устойчивост на експортния сектор при евентуално по-сериозно забавяне на европейските икономики и свиване на поръчките към местните предприятия, тъй като икономики като Турция и Китай се очаква да продължат да растат между 6% и 8% и през следващите години", се посочва там.
Очакваното забавяне на водещите световни икономики ще се отрази и върху страните от Източна Европа, главно чрез спад на новите поръчки в промишлеността, ограничаване на финансирането от западните банки и понижение на чуждестранните инвестиции в региона. "Въпреки политическите опити да се овладее дълговата криза в еврозоната тя продължава постепенно да се разпространява в други страни от Южна Европа, като в най-засегната държава - Гърция, рискът от фалит става все по-реален", пише в анализа на банката.
Основен двигател на икономиката у нас ще продължи да бъде износът, но положителна роля вече ще оказват и постепенно увеличаващите се инвестиции в основен капитал и крайното потребление. Такава плавна тенденция се забелязва през последните две тримесечия на настоящата година, посочват от банката. Икономическото развитие на страната ще бъде ограничено от външните рискове и от продължаващия процес на балансиране на натрупаните в предкризисните години диспропорции. По-съществено ускоряване на растежа до 4-4.5% може да се наблюдава след 2014 г. като част от очакваната глобална тенденция на икономическо оживление.
Безработицата се очаква да се понижи до около или малко под 9% през 2012 г. Стремежът към по-ниска задлъжнялост от страна на бизнеса и домакинствата в сравнение с предкризисните години ще се запази. Поради това и ръстът в икономиката ще се задържи под потенциалния, е изводът на експертите на банката.
В резултат от преструктуриране в някои сфери на икономиката и оптимизиране на дейността в последните години вече се наблюдава подобрение и в други сектори, а не само в експортните - добив на въглища, производство на хартия и картон и производство на тютюневи изделия. Освен с бърз ръст от началото на 2011 г. те се характеризират и с устойчивост през кризисния период 2009-2010 г. На бързо възстановяване се радват и секторите, свързани с производство на изделия от текстил и производство на мебели.
Перспективни според МКБ Юнионбанк в средносрочен план остават химическата и фармацевтичната индустрия, инфраструктурното строителство, туризмът, възобновяемите енергоизточници, електрониката и информационните технологии, аутсорсингът на услуги.